Je pravdou, že pokud chceme začít podnikat, musíme splnit mnoho nejrůznějších povinností. Jednou z nich je i zaregistrovat, kde bude naše firma sídlit. V tomto ohledu jsou naštěstí naše zákony poměrně volné, takže je možné mít dokonce i sídlo firmy v bytě. Je však otázkou, zda je to skutečně tak dobrý nápad.

Samozřejmě je pochopitelné, proč se k tomuto kroku mnoho drobných podnikatelů rozhodne, zvláště pokud obchodují pouze přes internet, a veškerou práci tedy dělají z domova. Ceny nemovitostí nejsou nízké, ať už jde o koupi či jen o pronájem, a zdaleka ne každý má tolik peněz k dispozici.

typické sídlo firmy

Navíc, u již výše zmíněných drobných podnikatelů by to byly i zbytečné výdaje, neboť nebytové prostory pro svou práci nepotřebují. Je tedy pochopitelné, že zvolí to nejsnadnější řešení. Je však pravdou, že i ono má své háčky.

Tím asi největším je fakt, že v podstatě dáte svou adresu veřejně k dispozici. Kdokoliv si tak bude moci najít, kde bydlíte, což není něco, co by mnoho lidí chtělo. Soukromí si ceníme víc, než kdy dřív, navíc i obavy z útoku zlodějů jsou vyšší. Zvláště u podnikatelů, kde mnozí zloději předpokládají, že mají spoustu peněz.

i zde můžeme mít firemní sídlo

Dále je tu také fakt, že i když podnikáme z domova, může se stát, že se budeme potřebovat sejít s některým ze zákazníků či obchodních partnerů. V takovém případě je samozřejmě nutné mít dostatečně reprezentativní prostory, které doma v obýváku zkrátka nevytvoříme.

Proto je lepší zvolit nějaký kompromis. Tím mohou být virtuální sídla, které některé společnosti poskytují. Ta jsou mnohem levnější, než klasický pronájem, a navíc tím i ochráníme své soukromí. Nehledě na fakt, že v případě obchodní schůzky budeme mít k dispozici kancelářské prostory.

Rozhodně tedy není špatný nápad tuto možnost zvážit, neboť může představovat nejlepší řešení, které je v současné době k dispozici.