Průmyslové kompozitní materiály – co to je a kde se používají?
Kompozitní materiály jsou materiály, které jsou tvořeny dvěma nebo více různými materiály pevně spojenými dohromady. Tím získávají jiné vlastnosti než jejich jednotlivé složky. Například mohou být pevnější, lehčí, odolnější nebo flexibilnější. Kompozitní materiály se používají v mnoha průmyslových odvětvích a aplikacích, kde je potřeba splnit vysoké nároky na kvalitu, spolehlivost a efektivitu.

průmyslové kompozitní materiály uvnitř skladu

Mezi nejčastější typy kompozitních materiálů patří:
Vlákny vyztužené plasty (FRP) – jsou tvořeny plastovou matricí (např. polyester, epoxid nebo vinylester), do které jsou vložena vlákna z různých materiálů (např. sklo, uhlík, aramid nebo přírodní vlákna). Tato vlákna poskytují kompozitu pevnost a tuhost v určitém směru. FRP se používají například v konstrukci dopravních prostředků (auta, lodě, letadla), sportovního vybavení (lyže, hole, rakety), trubek a nádrží nebo ve stavebnictví (fasády, mosty, stropy), sendvičové struktury – jsou tvořeny dvěma tenkými vrstvami pevného materiálu (např. kovu, dřeva nebo FRP), mezi kterými je umístěna tlustší vrstva lehkého a měkkého materiálu (např. pěna, medovina nebo papír).

pracovní nástroje na dřevěném stole.

Tato vrstva působí jako izolace a tlumení vibrací a zvyšuje tuhost a pevnost celé struktury. Sendvičové struktury se používají například v leteckém průmyslu (křídla, trupy), ve vesmírném průmyslu (satelity, rakety), v nábytku (dveře, desky) nebo v balení (krabice, obaly), částicové kompozitní materiály – jsou tvořeny matricí z jednoho materiálu (např. kovu, plastu nebo betonu), do které jsou vmíchány částice z jiného materiálu (např. keramiky, kovu nebo dřeva). Tyto částice zlepšují některé vlastnosti matrice, jako je tvrdost, odolnost proti opotřebení nebo tepelná stabilita. Částicové kompozitní materiály se používají například v automobilovém průmyslu (brzdové kotouče, spojky), ve strojírenství (nástroje, ložiska) nebo ve stavebnictví (beton, dlažba). Pokud hledáte spolehlivou a profesionální firmu na dodání průmyslových kompozitních materiálů pro vaše potřeby, doporučujeme vám obrátit se na společnost IMTTS s.r.o.