Saunování je dnes naprosto běžnou věcí. Spousta lidí ho vyznává a pravidelně saunu navštěvuje, ať už za účelem relaxace, nebo za účelem zlepšení jejich zdravotního stavu. I když se u nás saunování čím dál tím více rozšiřuje, stále na tom nejsme tak, jako jiné národy. Například ve Finsku má saunu každá druhá domácnost, dokonce si je staví i na chatách nebo na pracovištích. Finové jsou do saunování zkrátka blázni. U nás sice sauny nejsou tak rozšířené, ale najdete je třeba v různých wellness zařízených nebo hotelech či penzionech. Například Penzion u Rudolfa v Českých Budějovicích nabízí nejen levné ubytování, ale také možnost odpočinout si v sauně, která je součástí ubytování.

sauna

Více se můžete dočíst na článku O saunování Penzion u Rudolfa. Proč bychom se vůbec měli saunovat? Jaké benefity z toho pro nás plynou? Krátkodobý pobyt ve vysokých teplotách má velmi pozitivní vliv na naše zdraví, zvláště, pokud tento proces opakujeme pravidelně. Když se naše tělo začne zahřívat, rozšíří se naše cévy a dojde ke zlepšení proudění krve, což má pozitivní vliv i na náš nervový systém. Prokrví se také naše pokožka. Pravidelný pobyt v sauně také posiluje naši imunitu. Dochází totiž ke zvýšené produkci leukocytů neboli bílých krvinek, které brání naši imunitu.

saunování

Při pravidelném saunování můžete snížit riziko onemocnění infekční chorobou až o padesát procent. Budete mít také lepší náladu a budete méně na sobě pociťovat dopady stresu. Saunování totiž pomáhá s uvolněním vašich endorfinů, které se nazývají hormony štěstí. Když se vyplaví do vašeho mozku, ucítíte lepší náladu, příval energie a celkově budete mít pozitivnější náhled na život. Funguje to podobně, jako endorfiny u cvičení. Saunování se také pozitivně odrazí na vašem spánku. Pokud si saunu dáte jen pár hodin před spaním, bude váš spánek kvalitnější a ráno se budete cítit odpočatější.