Znáte projekt Technotrasa – surová krása? Pokud jste z Moravsko-slezského kraje, tak jste to možná někde zahlídli, pokud jste ze zbytku republiky, jste vřele zváni.

Technotrasa je projekt, kdy navštívíte známá, ale i méně známá místa, které mají něco společného s výrobou, mohou to být továrny, mlýny, pivovary, ale třeba i klasická muzea, ale dostanete vždy něco navíc. Není to jen průvodce, který vás bude doprovázet, ale mohou to být i jízdy historickými vozidly nebo se v továrně dostanete do míst, kde se běžně člověk, který tam nepracuje, nedostane.

důl

Vyberete-li si např. návštěvu Dolu Michal v Ostravě, projdete si všemi prostory, kde běžný horník chodit do práce. Začnete v administrativní budově, kde najedete i dobově plně vybavenou ordinaci lékaře, a projdete i šatnami, špinavou a čistou, které určitě znáte z obrázků, kde se vytahovalo oblečení na řetízcích až pod strop a skončíte strojovnou s unikátními motory. Dá se také objednat večerní prohlídka.

Velmi povedená prohlídka je muzeum klobouků v Novém Jičíně. Muzeum není veliké, ale nabízí nejen prohlídku celé výroby klobouků, ale v závěru prohlídky s dostanete do místnosti plné klobouků, BLASS Klobouk Promodarky.cz, nejrůznějších tvarů, ozdob a všechny si můžete vyzkoušet, nafotit se a zahrát si na módní přehlídku.

klobouk

A pokud chcete zážitek přímo z provozu, podívat se na pár metrů k odlévání žhavé litiny, zvolte prohlídku frýdlantského smaltu a litiny. Pozor, nejedná se o Frýdlant v Čechách. V továrně na výrobu litiny se skutečně dostanete na dílnu, kde se taví litina a budete procházet kolem proudící litiny, což je zážitek, který vzhledem k současným bezpečnostním opatřením, které jsou zavedené v mnoha továrnách, zcela ojedinělý a nezapomenutelný.

Jednotlivé technotrasy si musíte objednat předem, a protože je o ně velký zájem, je třeba se objednávat hodně dopředu. Ale věřte, stojí to za to.